آیین نامه شورای داوری خانه تئاتر ایران

اصول کلی

ماده1

اختلافات بین اعضاء تشکل‌های صنفی خانه تئاتر و یا افرادی که در جامعه تئاتری ایران فعالیت دارند، بر مبنای اساسنامه خانه تئاتر در خصوص مسائل حقوقی – صنفی و قراردادهای فی مابین اعضاء انجمن‌های صنفی خانه تئاتر و دیگر قراردادهای خارج از این مجموعه ( در صورت ارجاع به خانه تئاتر و یا حَکَم قرار دادن شورای داوری خانه تئاتر از سوی هر یک از طرفین دعوی) در چارچوب این آیین نامه و با توجه به مقررات داوری قانون آیین نامه دادرسی مدنی، حل و فصل می‌شود.
تبصره1- در صورتی که طرفین دعوی عضو خانه تئاتر باشند، بنا به درخواست هر یک از طرفین، شورای داوری ملزم به رسیدگی و صدور رای است.

ماده2

داوران خانه تئاتر شامل:
الف) شورای داوری
ب) شورای عالی داوری
می‌باشند.
تبصره1: با توجه به احتمال بروز اختلافات حقوقی میان عوامل و دست اندرکاران تئاتر و لزوم برخورد مناسب صنفی به گونه‌ای که این اختلافات در خانواده تئاتر حل و فصل شود و از ابعاد قانونمند و قابل پذیرش برخوردار باشد، لازم است که اعضاء تشکل‌های خانه تئاتر و دیگر هنرمندان فعال در خلق آثار نمایشی در قراردادهای تنظیمی فی مابین، موضوع حکمیت را پیش بینی کرده و شورای داوری خانه تئاتر را به عنوان مرجع داوری، جهت رسیدگی به اختلافات احتمالی و صدور رای نهایی و قطعی تعیین نمایند.

ماده3

عضویت اشخاص زیر در ترکیب شورای داوری و شورای عالی داوری ممنوع است و توافق طرفین قرارداد یا دعوی تاثیری بر آن نمی‌گذارد:
1 – اشخاصی که فاقد تخصص در یکی از حرفه‌های تئاتری باشند.
2 – اشخاصی که دارای محکومیت قطعی از شورای داوری خانه تئاتر باشند.
3 – قضات و کارمندان شاغل در محاکم قضایی.
4 – اشخاصی که کمتر از 30 سال سن داشته باشند.
تبصره1: حضور یک مشاور در شورای داوری و شورای عالی داوری از میان حقوقدان‌های مجرب و با سابقه بلا مانع است، شخص مربوطه حق رای نخواهد داشت.

ماده4

هر یک از اعضای شورای داوری و شورای عالی داوری که در دعوی طرح شده ذینفع هستند، حق رای ندارند، اما حضور آنها در جلسه دادرسی بلا مانع است.

 

وکیل برتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *