وکیل شهرداری

وکیل شهرداری کیست و چه تخصصی دارد؟

شهرداری یکی از سازمان های عمومی محسوب می شود که به تصریح قانون دیوان عدالت اداری، محل و مرجع رسیدگی به شکایت از اقدامات و تصمیمات خلاف قانون آن، دیوان عدالت اداری است. قوانین و مقررات وکیل شهرداری از ظرافت و پیچیدگی خاصی برخوردارند.

 

دعاوی و امور مربوط به شوراهای اسلامی شهرها، شورای عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده 5 و شکایت از طرح تفصیلی نیز جزو دعاوی و مباحث مرتبط با شهرداری هاست.

برای شکایت از شهرداری باید چه کاری انجام دهیم؟

برای پیدا کردن وکیل مناسب برای شکایت از شهرداری، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 1. جستجو در اینترنت:
 • می توانید با جستجو در عبارت های “وکیل برای شکایت از شهرداری” یا “وکیل متخصص دعاوی شهرداری” در موتورهای جستجو مانند گوگل، فهرستی از وکلای متخصص در این زمینه را پیدا کنید.
 1. مراجعه به کانون وکلای دادگستری:
 • با مراجعه به کانون وکلای دادگستری مرکز یا استان خود، می توانید لیست وکلای متخصص در دعاوی شهرداری را دریافت کنید.
 1. پرس و جو از اطرافیان:
 • می توانید از دوستان، آشنایان و یا همکاران خود که تجربه شکایت از شهرداری را داشته اند، در مورد وکیل مناسب سوال کنید.
 1. استفاده از سامانه های آنلاین:
 • سامانه های آنلاین مانند خدمات معرفی وکیل متخصص در زمینه های مختلف، از جمله دعاوی شهرداری را ارائه می دهند.

نکاتی که باید در انتخاب وکیل برای شکایت از شهرداری در نظر داشته باشید:

 • سابقه و تجربه وکیل: وکیلی را انتخاب کنید که در زمینه دعاوی شهرداری سابقه و تجربه کافی داشته باشد.
 • تعهد و تخصص وکیل: مطمئن شوید که وکیل منتخب شما به تعهدات خود عمل می کند و تخصص کافی در زمینه دعاوی شهرداری دارد.
 • هزینه وکیل: قبل از انتخاب وکیل، در مورد هزینه وکیل و نحوه پرداخت آن با او صحبت کنید.

 

وکیل شهرداری در زمینه‌های مختلفی توانایی دارد که به طور کلی می‌توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد:

دعاوی مربوط به اقدامات شهرداری:

 • دعاوی مربوط به کمیسیون‌های شهرداری:
  • کمیسیون ماده 100: این کمیسیون به تخلفات ساختمانی رسیدگی می‌کند. وکیل شهرداری می‌تواند در زمینه اعتراض به آرای این کمیسیون، اخذ پروانه ساختمانی، جریمه تخلفات ساختمانی و… به شما کمک کند.
  • کمیسیون ماده 5: این کمیسیون به طرح‌های تفصیلی و جامع شهرسازی رسیدگی می‌کند. وکیل شهرداری می‌تواند در زمینه اخذ مجوز برای تغییر کاربری، تراکم و… به شما کمک کند.
  • کمیسیون ماده 77: این کمیسیون به دعاوی مربوط به املاک و مستغلات رسیدگی می‌کند. وکیل شهرداری می‌تواند در زمینه اخذ سند مالکیت، رفع تصرف عدوانی، خلع ید و… به شما کمک کند.
 • مطالبه خسارت از شهرداری: در صورتی که شهرداری به شما خسارتی وارد کرده باشد، می‌توانید با کمک وکیل شهرداری از طریق مراجع قانونی اقدام به مطالبه خسارت کنید.
 • وصول مطالبات از شهرداری: اگر شهرداری به شما بدهی دارد، وکیل شهرداری می‌تواند به شما در وصول مطالباتتان کمک کند.

دعاوی مربوط به قراردادهای شهرداری:

 • تنظیم و بررسی قراردادهای شهرداری: وکیل شهرداری می‌تواند به شما در تنظیم و بررسی قراردادهای منعقد شده با شهرداری کمک کند تا از بروز مشکلات حقوقی در آینده جلوگیری شود.
 • دفاع از حقوق شما در دعاوی مربوط به قراردادهای شهرداری: در صورتی که در خصوص قراردادهای منعقد شده با شهرداری دچار مشکل حقوقی شده باشید، وکیل شهرداری می‌تواند از حقوق شما در مراجع قانونی دفاع کند.

علاوه بر موارد فوق، وکیل شهرداری می‌تواند در زمینه‌های زیر نیز به شما کمک کند:

 • دریافت مجوزهای مختلف از شهرداری: وکیل شهرداری می‌تواند در زمینه اخذ مجوزهای مختلف از جمله پروانه ساختمانی، مجوز کسب و کار و… به شما کمک کند.
 • مشاوره حقوقی در امور مربوط به شهرداری: وکیل شهرداری می‌تواند در خصوص مسائل حقوقی مربوط به شهرداری به شما مشاوره ارائه دهد.

انتخاب وکیل متخصص در امور شهرداری

با توجه به پیچیدگی قوانین و مقررات مربوط به شهرداری، انتخاب وکیل متخصص در این زمینه بسیار مهم است. وکیل متخصص در امور شهرداری با تسلط بر قوانین و مقررات مربوطه می‌تواند به شما در حل مشکلاتتان کمک کند.

برای انتخاب وکیل متخصص در امور شهرداری می‌توانید از طریق کانون وکلای دادگستری مرکز یا کانون وکلای دادگستری استان محل سکونت خود اقدام کنید. همچنین می‌توانید از طریق جستجو در اینترنت وکیل مورد نظر خود را پیدا کنید.

نکاتی در خصوص انتخاب وکیل شهرداری:

 • قبل از انتخاب وکیل، در خصوص سابقه و تخصص او در امور شهرداری تحقیق کنید.
 • در مورد حق الوکاله وکیل با او به توافق برسید.
 • قبل از عقد قرارداد وکالت، مفاد آن را به دقت مطالعه کنید.

 

در صورت عدم تسلط به قوانین و مقررات حوزه شهرداری قادر نخواهیم بود از حقوق خود دفاع نماییم. افرادی با عنوان وکیل شهرداری فعالیت می کنند که بر قوانین شهرداری تسلط داشته و این توانایی را دارند که از حق و حقوق شما به نحو مناسبی دفاع نمایند.

 

چرا به وکیل شهرداری نیاز داریم؟

وکیل شهرداری از تخصص و دانش کافی برای دفاع از حقوق قانونی شما برخوردار است.
قوانین شهرداری متفاوت با قوانین دیگر بوده و پیچیدگی های خاص خود را دارد.

با وجود وکیل شهرداری، احتمال موفقیت در دعاوی شهرداری به شکل قابل توجهی بالا می رود.

با توجه به تسلط وکیل بر جزئیات قوانین، روند پیگیری و رسیدگی به دعاوی تسریع می گردد.
بسیاری از دعاوی و شکایات علیه شهرداری ها در دیوان عدالت اداری رسیدگی می شود.

زمان تشخیص زمین موات

موارد مهم دعاوی و شکایات علیه شهرداری ها

دعاوی ، امور و مسائل و کارهای حقوقی شهرداری از گستردگی زیادی برخوردارند. برخی از این دعاوی در دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی قرار می گیرند.

 

دسته ای دیگر در دادگاه های حقوقی و برخی نیز در دادگاهها و دادسراهای کیفری که در زیر اِجمالاً بدان ها می پردازیم:

دعاوی شهرداری که در دیوان عدالت اداری رسیدگی می شوند. مهمترین این دعاوی از این قرارند: اعتراض به رای کمیسیون ماده 100 شهرداری، شکایت از رای کمیسیون ماده 77، اعتراض به رای کمیسیون مشاغل مزاحم، اعتراض به رای کمیسیون باغات، شکایت از مصوبات کمیسیون ماده پنج و شکایت از طرح تفصیلی ، شورای عالی شهرسازی، شوراهای اسلامی شهرها حسب مورد در شعب یا هیات عمومی دیوان، اعتراض به تملک غیرقانونی اراضی توسط شهرداری، دعوای احراز وقوع تخلف شهرداری و…

دعاوی مربوط به شهرداری که در دادگاه های حقوقی رسیدگی می شوند: مهمترین این دعاوی عبارتند از ابطال قراردادها و صلح نامه ها و هبه نامه های منعقده با شهرداری یا شورای شهر، مطالبه بهای ملک از شهرداری، مطالبه خسارت از شهرداری، دعوی خلع ید و دعاوی تصرف عدوانی، مزاحمت از حق و ممانعت از حق و سایر دعاوی عمومی که شهرداری نیز ممکن است به عنوان خوانده طرف آن دعاوی قرار گیرد.

دعاوی کیفری علیه شهرداری عبارتند از: شکایت کیفری علیه شهرداری بابت تصرف عدوانی، ممانعت از حق و یا مزاحمت از حق، شکایت از شهرداری و مأمورین آن به عنوان تخریب و ورود غیرقانونی به ملک، دریافت وجه غیرقانونی و …

وکیل شهرداری

وکیل متخصص شهرداری یکی از خدمات گروه وکلای وکیل برتر است که شما می توانید با خواندن این مقاله از مشاوره حقوقی شهرداری استفاده کنید.

بخش قابل توجهی از پرونده های تشکیل شده در مراجع قضایی مانند وکیل متخصص دیوان عدالت اداری مربوط به شکایت از شهرداری ها می باشد. شهرداری یکی از سازمان هایی است که دارای اختیارات و وظایف مختلفی در خصوص جوانب گوناگون زندگی شهروندان است.

 

شهروندان موظف اند بر اساس قانون در مورد ساخت و ساز، تخریب بنا و … عمل نمایند تا حقوق اجتماعی و شهر نشینی سایر شهروندان رعایت شود.

 

وکیل شهرداری کیست و دارای چه وظیفی است؟

وکیل متخصص شهرداری

مشاوره حقوقی شهرداری
زیرا در غیر این صورت شهروندان متخلف با دریافت اخطار و جریمه از سوی شهرداری مواجه خواهند شد. شهرداری نیز بر حسب وظایف قانونی خویش به دفاع از حقوق و منافع عمومی شهروندان بر آمده و با متخلفین برخورد می کند که موجب می شود موضوع دعاوی شهرداری، اختلافات و …مطرح شود.

 

در چنین مواقعی وکیل شهرداری می تواند به حل و فصل دعاوی بپردازد. اگر می خواهید با وکیل تخصصی دعاوی شهرداری بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

وکیل شهرداری

مشاوره حقوقی شهرداری

وکیل شهرداری کیست و دارای چه وظیفی است؟

برای هر شهروندی ممکن است که اتفاق افتاده باشد که برای رفع مشکلات خود به شهرداری مراجعه کند اما بعضی مواقع به دلیل ناآگاهی از قوانین نمی تواند مشکل خود را حل نماید، در نتیجه باید از یک وکیل شهرداری کمک بگیرد.

 

وکیل شهرداری وکیلی است که به قوانین و مقررات عام و خاص شهرداری، بخشنامه ها، آیین نامه ها، کمیسیون های شهرداری و .. مسلط است و می تواند دعاوی مطرح شده علیه شهرداری را به خوبی حل کند و فرد را به نتیجه مورد نظر برساند.

 

به بیانی دیگر می توان گفت وکیل تخصصی دعاوی شهرداری شخصی است که با تکیه بر دانش و آگاهی خود قادر است که از حقوق طرفین در دعاوی که یک طرف آن شهرداری می باشد دفاع کند.

 

در خصوص پرونده های مختلفی به این وکلا مراجعه می شود که از جمله آن ها می توان به اعتراض به رای صادر شده توسط کمیسیون های ماده 55، 77، 100 و 99 شهرداری، اخذ مجوز پروانه ساختمانی، گواهی پایان کار و اخذ سند مالکیت، وصول مطالبات پیمانکاران از شهرداری، مطالبه خسارت از شهرداری، تغییر کاربری املاک مسکونی به تجاری و … اشاره نمود.

 

وکیل متخصص شهرداری

نهادهای مختلفی هستند که قوانین و مقررات شهرداری را تصویب می کنند تا شهرداری بتواند بر اساس این دستورالعمل ها عمل نماید. این قوانین موجب می شود که راحت تر امکان رسیدگی به دعاوی بین شهروندان و شهرداری وجود داشته باشد. از جمله این نهادها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

شورای اسلامی شهر
مجلس شورای اسلامی
شورای عالی شهرسازی و معماری
کمیسیون ماده 5 قانون شورای عالی شهر سازی و معماری

مشاوره حقوقی شهرداری

مراجع مختلفی وجود دارد که به حل دعاوی میان شهروندان و شهرداری می پردازند که وکیل متخصص شهرداری باید با مراجعه به مراجع مربوطه به حل این دعاوی بپردازد.

 

به عنوان مثال برای حل اختلافات مردم و شهرداری در رابطه با عوارض کمیسیون ماده 77 قانون تصمیم گیری می نماید، کمیسیون ماده 100 نیز به تخلفات ساختمانی رسیدگی می کند. به طور کلی مراجع زیر موظف به رسیدگی به دعاوی مربوط به امور شهرداری هستند.

کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری
کمیسیون مندرج در ماده 8 قانون نوسازی
کمیسیون ماده 7 قانون گسترش فضا سبز شهرها
کمیسیون ماده 8 قانون شهرداری
کمیسیون ماده 9 قانون زمین شهری
کمیسیون ماده 5 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

وکیل شهرداری گروه وکلای وکیل برتر با توجه به اینکه دارای دپارتمان دیوان عدالت است شما می توانید در کوتاه ترین زمان به نتیجه مطلوبی که میخواهید برسید

 

بر خلاف دعاوی قضایی دیگر که قوانین مصوب یک نهاد یعنی مجلس شورای اسلامی در آن ها حاکم می باشد، در خصوص شهرداری نهادهای متعددی اقدام به تصویب مقررات برای شهرداری می نمایند که برای شهرداری لازم الاتباع بوده و در دعاوی بین شهرداری و شهروندان موثر می باشند.وکیل شهرداری می بایست تسلط کامل بر این نهادها و مصوبات را داشته باشد.

برخی از این نهاد ها عبارتند از شورای عالی شهرسازی و معماری، کمیسیون ماده 5 قانون شورای عالی شهرسازی و معماری، شورای اسلامی شهر و مجلس شورای اسلامی.

از طرف دیگر مراجع حل اختلاف بین شهروندان و شهرداری نیز بسیار بوده و بر خلاف سایر دعاوی که در اکثر موارد، تنها مرجع حل اختلاف دادگاه ها می باشند، در دعاوی بین شهرداری و مردم مراجع متعددی اقدام به حل اختلاف می نمایند.

 

از جمله کمیسیون ماده 77 قانون شهرداری در مورد حل اختلاف شهرداری و مردم در مورد عوارض، کمیسیون ماده 100 شهرداری در مورد اختلافات طرفین در تخلفات ساختمانی، کمیسیون ماده 99 قانون شهرداری در مورد ساخت و سازهای خارج از حریم شهرها و نیز دیوان عدالت اداری در خصوص تخلف از قوانین توسط شهرداری ، دادگاه های عمومی کیفری … نام برد،که وکیل شهرداری ضمن آشنایی و شناخت مرجع صالح ،اقدام به پیگیری امورات تا زمان احقاق حقوق ایشان می نماید.

مقررات بسیاری نیز در خصوص هریک از اعمال حاکمیتی و تصدی گری شهرداری نیز وجود دارد، مثلا در مورد امور مالی شهرداری آیین نامه مالی شهرداری ها، در خصوص فضای سبز قانون گسترش فضای سبز و آیین نامه های آن، در خصوص نحوه تملک املاک از سوی شهرداری ها لایحه قانونی نحوه تملک املاک برای طرح های عمرانی و …

درواقع اگر بگوییم برای هر نوع عمل شهرداری یک قانون یا آیین نامه وجود دارد، سخنی به گزاف نگفته ایم، لذا به تعداد اعمال حاکمیتی و تصدی گری شهرداری قانون و آیین نامه وجود دارد.

 

در خصوص نهاد ها و افراد طرف دعوا با شهرداری نیز اشخاص زیادی طرف دعوا با شهرداری قرار می گیرند، از نهادهای دولتی مانند شورای شهر، استانداری، سازمان شهرداریها، فرمانداری، شورای عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده 5 آن گرفته تا شهروندان از حمله پیمانکاران در مورد مطالبات خویش از شهرداری، مالکان در مورد املاک تملک شده ایشان از سوی شهرداری، سازندگان در مورد عوارض و تخلفات ساختمانی و دیگر مشاغل و اصناف در مورد تابلو و تبلیغات و سایر مسائل و حتی بانک ها و سایر نهادها می توانند در مسائل حقوقی با شهرداری به مشکل برخورده باشند.

اما شاید مهمترین دعاوی قابل طرح از سوی وکیل شهرداری ،دعاوی مرتبط با تخلفات ساختمانی و دعاوی مرتبط با مطالبات پیمانکاران شهرداری باشد .

دعاوی مرتبط با تخلفات ساختمانی توسط وکیل شهرداری در کمیسیون ماده 100 شهرداری تعقیب و در صورت عدم حصول نتیجه در دیوان عدالت اداری نسبت به رای کمیسیون ماده 100 اعتراض می شود.

در خصوص دعاوی مطالبات پیمانکاران شهرداری نیز، وکیل دادگستری باید بین نهادهای صالح رسیدگی به این دعاوی قائل به تفکیک شود، چرا که امروزه نهادی به نام کمیسیون ماده 38 به دعوای مطالبات پیمانکاران رسیدگی می نماید.

ذکر این مختصر که به درازا کشیده شد و تنها گزیده ای از مسائل حقوقی شهر و شهرداری می باشد، نشان از وسعت دریای دعاوی شهرداری است. برای برخورد با این موضوعات وسیع نیازمند یک متخصص حقوقی است که می بایست به تمام قوانین و مسائل و ضوابط مسلط باشد و تجربه در این زمینه را دارا باشد تا بتواند با تجمیع مقررات مختلف چاره کار را پیدا نماید.

متاسفانه امروزه مشاهده می شود، اشخاص فاقد تخصص در این دعاوی با تبلیغات محیطی و ذکر چند نمونه از آراء هیات عمومی دیوان عدالت اداری که در سایت دیوان و کتب حقوقی به راحتی قابل استخراج می باشد خود را متخصص دعاوی شهرداری معرفی نموده و موجبات مشکلات متعدد شهروندان فراهم آورده اند. بیراهه نگفته ایم اگر بگوییم که در بین هزاران وکیل محترم کلانشهر تهران،نهایتا 50 نفر وکلای متخصص شهرداری می باشند.

گروه وکلای وکیل برتر با داشتن وکیل متخصص شهرداری و کسب آرای موفق و به پشتوانه تجربه چندین ساله در این زمینه به قطبی در دعاوی شهرداری تبدیل شده است که اعتماد به آن می تواند بهترین نتایج را در پی داشته باشد.

 

وکیل شهرداری حرفه‌ای چه اختیاراتی دارد

 هر شغلی دارای یک سری معیارها و ضوابطی است و کسانی که در آن حرفه مشغول به فعالیت و کسب و کار هستند باید به آن اصول و ضوابط پایبند باشد هر چی بیشتر این افراد به اصول و و ضوابط آن شغل موجب برجسته شدن و امتیاز برای صاحبان مشاغل خواهد شد.

 مراجعه به وکیل خوب و دارای دانش و اطلاعات کافی در زمینه مورد شکایت می‌تواند نقش مهم و تعیین کننده ای در روند دادرسی و استیفای حقوق بزه دیده یا شخص متضرر داشته باشد. یک وکیل باید  مورد اعتماد باشد و با داشتن مدارک از پرونده موکل سوء استفاده نکند.

 

شکایت از شهرداری- دعاوی شهرداری

 شکایت از شهرداری ها موضوع و محور درصد قابل توجهی از پرونده ها و دعاوی تشکیل شده در مراجع قضایی از جمله دیوان عدالت اداری است.

شهرداری به عنوان سازمانی که مسئول اداره شهرها با تمام جوانه و ابعاد پیچیده نظام شهری اجرای وظایف و اختیاراتی برای اصول به وضعی که زندگی شهروندان در محدوده قانونی و حریم شهرداری از استانداردهای لازم برای سکونت و فعالیت برخوردار گردد.

بنابراین اقتداری که قانونگذار به شهرداری و شورای شهر اعطا نموده است بر مبنای این مصلحت استوار می باشد که برای افزایش سطح کیفی زندگی شهری لازم است به نهادی که مسئول اداره شهر است افتادن و اختیار قانونی لازم اعطا گردد تو حتی در مواردی که لازم است به قهر و غلبه از بروز اقدامات و فعالیت هایی که باعث اخلال در نظام شهر می گردند ممانعت به عمل آورد

 

شکایت کبفری علیه شهرداری

رسیدگی به اعمالی که در قانون مجازات اسلامی و سایر قوانین جزایی واجد عنوان مجرمانه هستند در صلاحیت دادسرا و دادگاه های کیفری شهرداری و مامورین آن نیز ممکن است حسب مورد مرتکب جرایمی مانند تخریب اموال تصرف عدوانی توهین فحاشی گردند.

 رسیدگی به این جرایم در صلاحیت دادسرا و دادگاه کیفری است که جرم واقع شده شده است شاکی شکایت نامه کیفری کلیه پرسنل شهرداری با تنظیم و جهت ارجاع به واحد دادسرا بخش ارجاع تقدیم می دارد.

 طبق روال معمول  رسیدگی به پرونده های کیفری در دادسرا معمولاً با کمک گرفتن از کلانتری‌ها و پلیس آگاهی تحقیقات لازم انجام می‌شود

 پس از اظهار نظر شعب دادیاری و بازپرسی دادسرا حسب مورد و بسته به نوع تصمیم شعبه رسیدگی کننده و یا اعتراض طرفین پرونده ممکن است به دادگاه ارسال گردد حکم نهایی را در مورد امور کیفری دادگاه ها صادر می نمایند و دادسراها بر تحقیقات تمرکز می کنند رسیدگی به امور کیفری در صلاحیت ذاتی دادسراها و دادگاه های کیفری است.

 

شکایت از شهرداری بابت تخریب ملک در حال ساخت

 

در پی شکایت مالک از قائم‌مقام شهرداری به جرم تخریب بنا دادگاه کیفری تصمیم به احسان قائم مقام شهرداری و تعیین کارشناس و جلوگیری از اجرای حکم قانونی ماده ۱۰۰ شهرداری نموده است دادگاه انتظامی قضات آن را تخلف انتظامی دانستند با توجه به تبصره ۱ اصلاحی و تبصره ۱۰ ماده ۱۰۰ و تبصره ذیل بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری بند ۱ ماده ۳۱ قانون این راجع به مجازات اسلامی تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی عمرانی و نظارتی دولت مصوب گردید.

 

 شکایت از شهرداری بابت افتادن خودرو در چاله های خیابانی 

 

 بسیاری از شهروندان در مواجهه با چنین مشکلاتی ابتدا باید به شهرداری‌منطقه باشد مشکل شده‌اند مراجعه نمایند بعد از این مرحله باید به اداره حقوقی یا اداره تاسیس تکریم ارباب رجوع مراجعه کنند و پس از آن با کارشناسان حقوقی که در این دایره وجود دارند مشکل خود را مطرح نمایند در نهایت کارشناس حقوقی که در آن اداره بزرگ دارد مشکلی که برای شما به وجود آمده را بررسی می کند.

 وان مثال اگر خودروی آسیب دیده باشد آن را بررسی می‌کند و اگر قصور از طرف شهرداری باشد شما را به اداره‌ای که مربوط به مشکل شماست ارجاع می‌دهد و در نهایت در آن اداره ها جبران خسارت صورت می گیرد.

 در مواردی ممکن است شهرداری مشکلی که برای شما به وجود آمده را در خود ندارد و به طور مثال کم کاری که باعث به وجود آمدن مشکل شما شده است را به سازمان‌ها و اداره‌های دیگر ارتباط دهد در این صورت اگر شهروندان در مراجعه به اداره ها و سازمان ها به نتیجه نرسیدن  یا از رای و حکمی که اداره و سازمان مربوط به آن داده ناراضی بودند می توانند به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند.

 

 اگر از حکم ناراضی بودی به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید برای اینکه مردم بتوانند علیه تصمیمات دولت مأموران دولتی و شهرداریها طرح دعوای شکایت کنند در قانون اساسی نهادی به نام دیوان عدالت اداری شده البته حق شکایت از تصمیماتی که نهادها ماموران دولت شهرداری در مقام اقدامات تصدی‌گری انجام می دهند هند هم در دادگاههای عمومی و هم حقوقی برای مردم محفوظ است

 

مهمترین دعاوی مرتبط به شهرداری به شرح ذیل می باشد.

دعاوی قراردادی
دعاوی قراردادی شهرداری با اشخاص
دعاوی مطالبات پیمانکاران
دعاوی کارمندان شهرداری
دعاوی مناقصات و مزایده های شهرداری
دعاوی ساختمانی
الزام به صدور پروانه
تخلفات ساختمانی
کمیسیون ماده 100
کاربری ملک
دعاوی عوارض
عوارض ساخت
عوارض تفکیک و افراز
عوارض اصناف و مشاغل
عوارض تبلیغات و تابلو
کمیسون ماده 77
دعاوی تصرف
مطالبه بهای ملک
رفع تصرف عدوانی
رفع ممانعت
دعاوی کیفری شهرداری
تخریب
ضرب و جرح توسط کارمندان شهرداری
ممانعت از فعالیت کسبی

 

همچنین میتوانید برای ثبت شرکت با کارشناسان ما تماس بگیرید

5/5 - (93 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *