چکیده

تامین آینده و پس‌ اندازِ‌قابل اتکا برای زنان خانه‌داری که شاغل نیستند، از مهم‌ترین دغدغه‌هاست. در راستای رفع این دغدغه، سازمان تامین اجتماعی «بیمه زنان خانه‌دار» را برای این افراد ارائه کرده است. تمامی زنان خانه‌دار ۱۸ تا ۵۰ سال، چه متاهل باشند و چه مجرد،‌ می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بیمه تامین اجتماعی، ارائه مدارک لازم و عقد قرارداد، تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند.

انواع بیمه زنان غیر شاغل

سازمان تامین اجتماعی، سه مدل بیمه را برای زنان خانه دار در نظر گرفته است.

نوع اول بیمه با حق بیمه دوازده درصد است و شامل بازنشستگی می‌شود.

نوع دوم بیمه با حق بیمه چهارده درصدی شامل بازنشستگی و فوت می‌شود.

و در نهايت نوع سوم بیمه که گرانترین نوع بیمه زنان غیر شاغل می‌باشد با حق بیمه هجده درصدی شامل بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی می‌شود.

بیمه زنان غیر شاغل مناسب برای چه کسانی است؟

 • زنانی که شاغل نبوده یا فاقد رابطه استخدامی و مزد بگیری با کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند.
 • زنانی مدتی مشغول به کار بوده و سابقه پرداخت حق بیمه دارند اما آن را ادامه نداده‌اند، می‌توانید از بیمه زنان خانه‌دار و مزایای آن بهره‌مند شوند. اگر مدتی را جایی شاغل بودید و چند سالی سابقه پرداخت حق بیمه دارید، اما این سابقه را ادامه ندادید تا بتوانید بازنشست شوید، می‌توانید به راحتی با بیمه زنان خانه‌دار سابقه‌تان را ادامه دهید.

شرایط بیمه تامین اجتماعی زنان غیر شاغل

در دسته بندی با جزئیات این شرایط عبارتند از :

 1. بازنشستگی با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه
 2. بازنشستگی با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه
 3. بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن برای مشمولین قانون کار
 4. بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور
 5. بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه بدون شرط سنی برای جانبازان
 6. داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی
 7. داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی
 8. داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه؛ در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.
 9. بانوانی که سن آن‌ها به ۵۵ سال رسیده، ولی زیر ۱۰ سال سابقه دارند می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه سنوات کسری تا ده سال سابقه، با ده روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آن‌ها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد.

توضیحات تکمیلی راجع به شرایط بیمه زنان غیر شاغل

 1. در صورتی که قبل از انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه دار سابقه بیمه داشته باشید؛ کلیه سوابق قبلی نیز هنگام بازنشستگی مورد محاسبه قرار می‌گیرد.
 2. به این گروه از بیمه‌شدگان تعهدات کوتاه مدت همانند کمک هزینه ازدواج ، هزینه ایام بیماری و بارداری تعلق نمی گیرد. اما سایر امتیازهای سازمان تامین اجتماعی از جمله ‌از کار افتادگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی در صورت تعیین آن در قرارداد ، پرداخت حقوق بازنشستگی و بهره مندی از امتیازهای دفترچه درمانی در صورت واریز حق سرانه درمان( حق سرانه درمان برای هر نفر در هر سال متفاوت می‌باشد. ) به این گروه تعلق می‌گیرد.
 3. در این نوع از بیمه افراد واجد شرایط می‌توانند با داشتن پنجاه و پنج سال سن تمام و بیست سال سابقه پرداخت حق بیمه از بازنشستگی و دریافت مستمری سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوند.
 4. متقاضی بیمه زنان خانه‌دار در صورتی که پدر خانواده فاقد پوشش بیمه‌ای باشد، می‌تواند با پرداخت حق سرانه درمان فرزندان خود را بیمه درمانی نماید.
 5. در این نوع از بیمه فرانشیز بیمه برای خدمات درمانی بستری ده درصد و برای خدمات پزشکی سرپایی سی درصد است.

مدارک لازم برای برای بیمه زنان غیر شاغل

اگر به یکی از کارگزاری‌های رسمی تأمین اجتماعی مراجعه کردید، حتماً شناسنامه و کپی آن همراه‌تان باشد.کارت ملی و کپی کارت ملی فراموش نشود.عکس ۳*۴ الزامی است و در آخر فرم بیمه زنان خانه‌دار را پر کنید. اگر دفترچه بیمه هم می‌خواهید، گزینه درمان را انتخاب کنید.در اینجا لازم است بدانید اگر قبلاً سوابق بیمه داشتید، حتماً به کارگزاری بگویید.

در انتها لازم به ذکر است برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر و کسب مشاوره، با موسسه های حقوقی متخصص در زمینه حقوق بیمه و وکلای مجرب در این زمینه، ارتباط برقرار نمایید.

 

موسسه حقوقی وکیل برتر آماده ارائه خدمات حقوقی و معرفی وکیل به شما بازدیدکنندگان محترم می باشد.

 

از جمله این خدمات می توان به وکیل ملکی ، وکیل مهریه می باشد و از دیگر خدمان موسسه این است که سعی بر این دارد با توجه به اینکه شما کاربران محترم به برخی از صفحات داخلی سایت بر می خورید  و ممکن است به صفحات اصلی مثل وکیل پایه یک ، وکیل پایه یک دادگستری ، وکیل دادگستری تهران  ، مشاوره حقوقی ، رابطه نامشروع زن ، شماره وکیل که بیشترین بازدید ها را دارند برخورد نکنید ما این لینکها را برای دسترسی آسانتر شما داخل صفحات سایت قرار دادیم

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *